Aradığınız soruların cevabı aşağıda yoksa bize ulaşmaktan çekinmeyin. İsterseniz telefonla isterseniz de buradan iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz!

Web sitenizden yaptığım alışverişler ne kadar güvenli?

Web sitemiz SSL sertifikası kullandığından tüm veri alışverişi şifrelenmekte ve iletişim esnasında 3. şahısların verilere ulaşması mümkün olmamaktadır. Ayrıca kart bilgileriniz kesinlikle veritabanımızda saklanmamakta direkt olarak bankaya iletilmektedir.

Çiçek siparişini verdikten sonra ürünü değiştirebilir miyim?

Her sipariş özel olarak hazırlanmaktadır. Bu yüzden eğer siparişiniz hazırlanmadıysa siparişiniz ile ilgili değişiklik yapabilirsiniz. Ancak siparişiniz hazırlandıktan sonra değişiklik talepleriniz çiçek türüne göre değerlendirmeye alınacaktır.

Eskişehir Şehir Merkezi dışındaki yerlere ne kadar servis ücreti alıyorsunuz?

Eskişehir Şehir Merkezine 10 km'ye kadar olan konumlar için herhangi bir ücret alınmamakta olup bunun dışındaki yerlerin çoğu sipariş verdiğiniz esnada size liste olarak sunulmaktadır. Eğer göndereceğiniz yer şehir merkezine 10 km den daha uzaksa ve listede yoksa bize telefonla ulaşabilirsiniz.

Görsellerdeki ürünlerin aynısı mı gönderiyorsunuz?

Öncelikli amacımız görseldeki ürünün aynısını yapmaktır ancak çiçekler haftalık olarak sirküle olduğundan çiçeklerde ya da ambalaj malzemelerinde küçük farklılıklar olabilir.

Çiçek siparişini gönderdiğim kişi yerinde yoksa ne yapıyorsunuz?

Öncelikle sipariş adresine gidilir ancak alıcı kişi adreste bulunmuyorsa alıcı telefonla aranarak iletişime geçilmeye çalışır ve ona göre aksiyon alınır. Alıcıya telefonla da ulaşılamazsa bu sefer siparişi veren kişiye ulaşılır ve çözüm yolu bulunmaya çalışılır.

Neden özel günlerde saat aralıkları çok geniş?

Sevgililer günü, anneler günü gibi özel günlerde çok yoğun oluyoruz ve istenilen saatlerde siparişinizin alıcıya teslim edilmesi mümkün olmuyor. Bu yüzden özel günlere münhasır olarak öğleden önce, öğleden sonra ya da gün içerisinde gibi teslimat saati seçenekleri koyuyoruz.